از ابتدای امسال صنف لوله و پروفیل با افزایش تعرفه فولاد از یک‌سو و مشکلات تأمین نشدن داخلی از سوی دیگر، همواره از افزایش تعرفه و تولیدکنندگان داخلی گله‌مند بوده‌اند.
 
به گزارش استیل پدیا، دست‌اندرکاران سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی معتقدند افزایش تعرفه واردات ورق فولادی از ۴ به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت فولاد را به دنبال داشته است. فولاد مبارکه نیز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان این صنف، در صورت‌جلسه‌هایی که تنظیم کرده، همواره قول داده چنانچه به هر علت امکان تولید هر یک از اقلام درخواستی و سفارش‌های صنعت لوله و پروفیل در این مجتمع با مشکل روبه‌رو شود، نسبت به تأمین ورق موردنیاز از سایر منابع اقدام می‌کند. از سوی دیگر هیئت‌مدیره این سندیکا معتقدند هنگامی‌که فولاد مبارکه نتواند پاسخگوی این صنف باشد، بنابراین ناگزیر از واردات هستند. این موضوع، چالش‌هایی را بین این صنف با مجتمع فولاد مبارکه به وجود آورده است.
 
رقابتی شدن فولاد

در ابتدا باید به این پرسش پاسخ داد که افزایش تعرفه فولاد در سال ۹۵ در کشور تا چه اندازه منطقی است که بخش خصوصی را گله‌مند کرده است. دراین‌باره سعید جهانی کارشناس فولاد عنوان کرد: میزان تعرفه فولاد از سال ۹۵ به‌یک‌باره افزایش یافت؛ البته این افزایش تعرفه زمانی رخ داد که میزان تولید داخلی نیز به همان میزان افزایش‌یافته است. جهانی در ادامه با اشاره به تعرفه‌هایی که سایر کشورها در حوزه فولاد برای حمایت از تولید داخلی خود اعمال می‌کنند، عنوان کرد: امریکا در سال ۱۲۰ میلیون تن فولاد تولید می‌کند، چراکه چین با واردات بیش‌ازحد و دامپینگی، قصد تصرف بازارهای جهانی را داشت.
 
وی در ادامه یادآور شد: این افزایش تعرفه امریکا در برابر واردات چین نه به‌اندازه ۱۰ تا ۲۰ درصد، بلکه به میزان افزایشی ۲۶۰ درصدی است تا بتواند با شدت هرچه‌تمام‌تر از محصولات داخلی خود حمایت کند. این یعنی واردکننده باید ۲۶۰ درصد تعرفه گمرکی پرداخت کند تا بتواند محصولات فولادی را وارد امریکا کند. به‌عبارت‌دیگر، امریکا ۲/۶ درصد بیشتر از قیمت محصول فولادی خود بر آن تعرفه اعمال کرده است.
 
ازاین‌رو هراندازه صادرکننده فولاد به امریکا محصول خود را به این کشور ارزان ارائه کند، بازهم برای واردکننده آمریکایی، تولید داخلی به‌صرفه‌تر خواهد بود. این کارشناس فولاد، سیاست اعمال تعرفه را سیاستی در حمایت از تولیدات داخلی برشمرد و گفت: با توجه به تولیدات چین تعرفه فولاد در کشور ما تنها در امسال ۱۰ درصد افزایش‌یافته است و با یارانه‌ای که تولیدکنندگان چین تا اوایل آوریل ۲۰۱۶ می‌گرفتند، تعرفه گذشته چندان نمی‌توانست مثمر ثمر واقع شود؛ اما با افزایش تعرفه فولاد، کشور ما نیز در برابر تولیدات چینی رقابتی شده است.
 
همچنین ما در نیمه نخست سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات بیشتری داشته‌ایم. جهانی در پاسخ به این پرسش که از یک‌سو تولید داخلی فولاد پاسخگوی نیاز کلی ما در سطح کشور نیست و از سوی دیگر مصرف‌کنندگان داخلی فولاد و بخش خصوصی برای تأمین نیاز داخلی خود به واردات نیاز دارند که در این زمینه آن‌ها نیز با تعرفه بالای واردات روبه‌رو هستند که برای آن‌ها باصرفه نخواهد بود و سبب گلایه آن‌ها در این زمینه شده است، ازاین‌رو چه سیاستی را برای افزایش تعرفه باید در پیش گرفت که منطقی به نظر برسد، گفت: البته به این دلیل که ازنظر داخلی تأمین‌کننده فولاد کامل در کشور نیستیم، کماکان درگیریم اما درنهایت باید موضوع را از این زاویه دید که در حمایت از تولید داخلی گام برداشت و از آن حمایت کرد.
 
مصرف لوله و پروفیل
 
با توجه به افزایش تعرفه فولاد آیا تولیدات داخلی تأمین‌کننده شرکت‌ها و بخش خصوصی خواهند بود؟ دراین‌باره محمد ناظمی هرندی مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه در حاشیه نمایشگاه مطبوعات در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: تولیدکننده داخلی قادر به تولید است. وی در ادامه با اشاره به اختلاف صنف لوله و پروفیلی‌ها با شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: یکی از اصلی‌ترین مشتری‌های ما صنف لوله و پروفیل است و حدود ۳۰ درصد محصولات فولاد مبارکه در امسال به این صنف اختصاص‌یافته است.
 
ازاین‌رو این صنف مشتری دائمی و قدیمی این شرکت به شمار می‌رود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ بااین‌حال مشکلاتی که امسال به وجود آمده تا حدی شخصی بوده است. وی در ادامه عنوان کرد: درباره اختلاف قیمت فولاد باید عنوان کرد که در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا تفاوت قیمتی وجود دارد. ازاین‌رو به‌طور تقریبی همیشه قیمت داخلی فولاد مبارکه پایین‌تر از قیمت صادراتی آن است؛ بنابراین مشتریان ما ازجمله لوله و پروفیل از محل تأمین محصول از ما، علاوه بر اینکه سودی عایدشان می‌شد، از این تفاوت قیمت نیز سود مضاعفی نصیبشان می‌شد.
 
بنابراین مشکلی در این زمینه وجود نداشت؛ حتی یکی از دلایلی که صنعت لوله و پروفیل در چند سال گذشته با رشد بسیاری روبه‌رو شد، ناشی از سوددهی این تفاوت قیمت‌ها بود. ناظمی ادامه داد: در مقطعی قیمت واردات می‌توانست مناسب‌تر از قیمت داخلی باشد، علت آن نیز به دلیل شوک کاهش قیمتی در سطح دنیا بوده است. ازاین‌رو تمام کشورها برای حمایت از صنعت داخلی تعرفه‌های بالاتری را برای فولاد تعریف کردند تا صنعت داخلی توان رقابت بیشتری پیدا کنند.
 
وی در پاسخ به این پرسش که تعرفه فولاد تا چه اندازه منطقی است که بخش خصوصی از آن گله‌مند است، عنوان کرد: طبیعی است که کسی که فولاد را درگذشته تبدیل می‌کرده است و محصول جدید را باقیمت بالاتر به فروش می‌رسانده، در حال حاضر این سود را نخواهد برد. ناظمی تأکید کرد: در مقایسه با سایر کشورها تعرفه فولاد در حداقل ممکن تعریف‌شده است که بخش خصوصی به خاطر اینکه از سود کمتری بهره‌مند خواهند شد، گلایه دارند، اما موضوع این است که این تعرفه درنهایت به نفع صنعت داخلی خواهد بود.
 
ناظمی در پاسخ به این پرسش که فولاد مبارکه تا چه اندازه به تعهدات خود در برابر تأمین تولیدکنندگان داخلی پایبند بوده است، عنوان کرد: در سال ۹۴ در رسانه‌های مختلف برای تولیدات خود آگهی دادیم، اما برخی از شرکت‌ها حاضر به خرید از ما نشدند و محصول موردنیاز خود را از چین وارد کردند. ازاین‌رو شرکت نیز مجبور به صادرات و کاهش محصولات شد. وی در پایان گفت: ما در زمستان امسال برنامه بیش از دو برابر شدن ظرفیت فولاد صبا در مجاورت ذوب‌آهن را در دست اقدام داریم که در حال حاضر ۷۵۰ هزار تن ظرفیت دارد که حدود ۹۰ درصد آن به لوله‌هایی باضخامت پایین که به صنعت لوله و پروفیل مربوط می‌شود، اختصاص‌یافته است.

منبع:
http://steelpedia.ir