مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: بر پایه پیش‌بینی‌ها، امسال میزان صادرات فولاد خام و تولیدات مرتبط با رشد 50 درصدی نسبت به پارسال 6 میلیون تن می‌شود.
 
به گزارش استیل پدیا، عبدالمجید شریفی عصر یکشنبه در دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران در مرکز همایش‌های صداوسیما یادآوری کرد: پارسال میزان صادرات فولاد خام و تولیدات مرتبط چهار میلیون و 100 هزار تن بود. وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تولید فولاد ایران برای سال 2016 میلادی 18 میلیون تن شود.
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد گفت: برآورد شده است تا سال 2025 صادرات فولاد ایران به 15 میلیون تن برسد و اهداف صادراتی طرح جامع فولاد تحقق یابد.
 
بر اساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت سال آینده باید ظرفیت تولید کنسانتره سنگ‌آهن 50 میلیون تن، گندله 48 میلیون تن، آهن اسفنجی 35 میلیون تن و فولاد خام 32 میلیون تن شود.
 
همچنین در سال 1396 سهم صنعت فولاد از کل صادرات صنعتی باید به 6 درصد برسد، درحالی‌که این میزان در سال 1393، چهار درصد بود.
 
جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولادساز جهان محسوب می‌شود و پیش‌بینی‌شده است در افق 1404 با ظرفیت 55 میلیون تنی در این بخش به رتبه هفتم جهانی برسد.
 
شریفی گفت: امسال برای نخستین بار تراز تجارت فولاد ایران مثبت شد و صادرات فولاد از واردات جلو زد.
 
به گفته این مسئول، نیمی از ظرفیت تولید کنونی فولاد کشور به تولیدات تخت و بقیه به محصولات طویل اختصاص دارد؛ درحالی‌که بیشترین واردات مربوط به تولیدات تخت است.
 
شریفی اضافه کرد: بر اساس سیاست‌ها، توسعه واحدهای فولادسازی کنار آب‌های جنوب کشور مانند مناطق ویژه خلیج‌فارس و چابهار اولویت دارد و در این زمینه طرح‌های 10 میلیون تنی تعریف‌شده است.
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، در منطقه چابهار طرح 10 میلیون تنی زنجیره فولاد پیش‌بینی‌شده است که از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در این پروژه‌ها دعوت می‌شود.
 
چندی پیش «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد ساخت کارخانه‌های فولادسازی با ظرفیت کمتر از پنج میلیون تن در بسیاری از کشورهای پیشرو متوقف‌شده است.
 
بر اساس سند راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وجود منابع معدنی موردنیاز کشور، نیروی انسانی توانمند، قیمت به نسبت رقابتی، حضور بخش خصوصی در عرصه سرمایه‌گذاری و دسترسی به فناوری‌های تولید آهن و فولاد از قوت‌های کشور در صنعت فولاد به شمار می‌رود.

منبع: http://steelpedia.ir