برای نخستین بار میزان صادرات فولاد نسبت به واردات آن پیشی گرفته است. این موضوع را مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی اعلام کرد.
 
به گزارش استیل پدیا، عبدالمجید شریفی در دومین روز اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی با محوریت صنایع معدنی، به چشم‌انداز فولاد، میزان تولید آن در کشور، میزان واردات و صادرات و انواع تولید فولاد و ایجاد مناطق جدید برای توسعه فولاد کشور پرداخت.

آخرین وضعیت فولاد
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در دومین روز اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی با اشاره به آخرین وضعیت تولید فولاد در کشور عنوان کرد: روند تولید فولاد در امسال حدود ۱۸ میلیون تن بوده است. عبدالمجید شریفی همچنین با اشاره به وضعیت فولاد در بازار جهانی خاطرنشان کرد: در تولید جهانی با توجه به شرایطی که در بازار فولاد پیش آمد، شاهد حرکت افزایشی بودیم.
 
البته این حرکت افزایشی به دلیل منابعی است که امریکا و چین وارد بازار کرده‌اند و از سوی دیگر در زمینه ساخت‌وساز شاهد تحرکاتی در این زمینه بوده‌ایم که سبب شده حرکتی در جهت مصرف فولاد در چند ماه گذشته اتفاق بیفتد. این امر باعث شد قیمت‌ها پس از رکودی چندساله که در حوزه فولاد حاکم شده بود، افزایش پیدا کند و به دنبال آن شاهد افزایش تقاضا و افزایش تولید در این حوزه باشیم.
 
شریفی با اشاره دقیق به افزایش روند قیمت‌های فولاد در ماه‌های گذشته خاطرنشان کرد: تولید جهانی فولاد نشان می‌دهد از ماه مه میلادی این اتفاق رخ‌داده و همین موضوع اگر در تولید کشور بررسی شود، شاهد خواهیم بود که از ماه آوریل رشد تولید در کشور نیز در سال ۲۰۱۶ م (۱۳۹۵ شمسی) نسبت به ۲۰۱۵ م شاهد روندی افزایشی بوده است.
 
وی در ادامه با اشاره به میزان تولید ایران در خاورمیانه بیان کرد: اگر میزان تولیدات فولاد ایران و تولیدات خاورمیانه منهای ایران را در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که در سال‌های مختلف تولید ایران از کل تولید خاورمیانه منهای ایران بیشتر بوده و این موضوع نشان‌دهنده ظرفیتی است که در ایران در زمینه تولید فولاد وجود دارد.

افزایش تولید زنجیره فولاد
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران خاطرنشان کرد: ما در ۷ ماه گذشته در تولید کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و آهن خام نسبت به سال گذشته رشد داشته‌ایم و فقط در محصول نهایی کمی افت کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم در چند ماه آینده محصول نهایی نیز روند افزایشی پیدا کند. شریفی با اشاره به تقسیم‌بندی انواع فولاد نهایی عنوان کرد: ما به‌طور تقریبی حدود ۵۰ درصد تولید «فلت» و حدود ۵۰ درصد تولید «لانک» داریم. البته آمار محصول فلت در کشور رو به افزایش است. اگر به آمار واردات و صادرات هم توجه کنیم، متوجه خواهیم شد که واردات ما بیشتر محصولات تخت است.
 
وی در ادامه با اشاره به روند افزایشی صادرات کشور در زمینه فولاد عنوان کرد: صادرات کشور از سال ۲۰۱۱ م (۱۳۹۰ شمسی) تا سال ۲۰۱۵ م روند افزایشی داشته و در سال گذشته به ۴ میلیون تن صادرات رسیدیم و امسال نیز امیدواریم به حدود ۶ میلیون تن برسد.

پیشی گرفتن صادرات از واردات
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به چشم‌انداز فولاد عنوان کرد: در افق ۱۴۰۴ باید ۵۵ میلیون تن تولید فولاد خام داشته باشیم که باید ۱۵ میلیون تن آن صادر شود. اگر این روند ۲ تا ۳ سال گذشته را در افزایش صادرات بتوانیم ادامه بدهیم به‌طور یقین این امر محقق خواهد شد. شریفی با اشاره به نوع واردات فولاد به کشور عنوان کرد: فلت‌ها یا محصولات تخت بیشترین آمار واردات ما به شمار می‌روند و این موضوع باید ما را به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه فلت در کشور رهنمون کند.
 
وی همچنین عنوان کرد: برای نخستین بار در امسال توازن صادرات نسبت به واردات پیشی گرفته است. ازاین‌رو امیدواریم در بحث اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی بتوانیم ایجاد ارزش‌افزوده بیشتری داشته باشیم.  شریفی در ادامه عنوان کرد: کشورهای صادراتی ما امارات، ایتالیا و عراق در سال ۲۰۱۵ میلادی بودند. البته بعد از برجام نیز ارتباط ما با سایر کشورها بیشتر شده است. همچنین واردات ما بیشتر از امارات، چین و کره در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی بوده است.

برنامه‌های توسعه‌ای فولاد ۲۸/۸ میلیون تن است، چدن ۳/۷ میلیون تن، آهن اسفنجی ۲۴/۵ میلیون تن، گندله ۳۲ میلیون تن و کنسانتره ۴۴ میلیون تن است. شریفی با اشاره به چشم‌انداز ۱۴۰۴ بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های کشور برنامه آینده ما این است که در تولید فولاد خام تا ۱۴۰۴ باید به ۵۵ میلیون تن ظرفیت برسیم که این موضوع برنامه‌ریزی، تصویب و نهایی شده است و پلان آن نیز بیرون آمده است. در همین ارتباط ۲۸ میلیون تن تولید فولاد داریم که باید ۲۶ میلیون تن دیگر ایجاد کنیم.
 
درواقع برای رسیدن به ۵۵ میلیون تن فولاد باید ۴۹ میلیون تن آن از طریق آهن‌اسنفجی و کوره قوس الکتریک و ۶ میلیون تن آن از طریق کوره بلند تولید شود. وی افزود: میزان تولید آهن اسفنجی نیز برای این مقدار فولاد باید به ۲۸ میلیون تن برسد. اکنون در تولید گندله به ۳۲ میلیون تن رسیده‌ایم و ۴۸ میلیون تن دیگر باقی‌مانده است. در کنسانتره نیز ۴۴ میلیون تن ظرفیت داریم. البته برای رسیدن به این ظرفیت‌ها پروژه‌هایی در حال ساخت هستند. شریفی با اشاره به ظرفیت‌های موجود فولاد در کشور اظهار کرد: فولاد مبارکه اصفهان ظرفیت تولید ۷/۲۷ میلیون تنی، ذوب‌آهن اصفهان ظرفیت ۳/۶ میلیون تنی و سبا ظرفیتی حدود ۱/۵ میلیون تن دارد. در کل اصفهان قطب ۱۲ میلیون تنی فولاد در ایران است. همچنین در خوزستان حدود ۵ میلیون تن فولاد تولید می‌شود که این میزان رو به افزایش است.

مناطق ویژه محل توسعه فولادی‌ها
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به اینکه برای سرمایه‌گذاری فولادی باید مناسب‌ترین مکان‌ها را مشخص کرد، یادآور شد: ۲ منطقه ویژه برای سرمایه‌گذاری‌های جدید فولادی وجود دارد که باید توسعه را در آن نقاط ایجاد کنیم. یکی منطقه ویژه خلیج‌فارس و دیگری منطقه ویژه و آزاد چابهار است. شریفی در ادامه تأکید کرد: این مناطق دارای مزیت‌هایی همچون دسترسی به انرژی چون گاز و دسترسی به آب برای سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد هستند. ازاین‌رو در حال دعوت از سرمایه‌گذاران به این حوزه هستیم. این مناطق یکی از مناسب‌ترین مناطق برای توسعه صنعت فولاد به شمار می‌روند.

مدیریت پسماند آب در صنعت فولاد
 
البته یکی از موضوع‌های قابل‌توجه در صنعت فولاد، موضوع آب و مدیریت بهینه آن است. در این زمینه پل ویلیامز مؤسس و مدیر شرکت ای‌تی‌سی ویلیامز در نخستین پنل روز دوم اجلاس معدن و صنایع معدنی با محوریت صنایع معدنی درباره مدیریت پسماند آب اظهار کرد: مدیریت پسماند آب در صنایع معدنی بسیار مهم است، چراکه آب می‌تواند نقش مهمی در معدن و صنایع معدنی ایفا کند.
 
ویلیامز ادامه داد: ازآنجاکه آب در سطح جهانی با محدودیت روبه‌رو است ازاین‌رو باید در مصرف بهینه آن نهایت دقت را به کار برد. وی در ادامه عنوان کرد: برای استفاده از آب در کارخانه‌های فولادی باید از روش‌هایی برای بهینه‌سازی استفاده کنیم که عملیات ساده و همراه با کمترین ریسک ممکن باشد. به‌علاوه اینکه کمترین میزان آلودگی محیط‌زیستی را به همراه داشته باشند.
 
ویلیامز همچنین تأکید کرد: بازیافت آب بسیار مهم به شمار می‌رود و هراندازه با توجه به کمبود آب در سطح جهان پیش برویم این موضوع مهم‌تر نیز خواهد شد؛ بنابراین در تعریف پروژه‌ها باید سیستمی را طراحی کنیم که به کمترین میزان آب نیاز باشد. اگر طرح آزمایشی نیز داشتیم باید هزینه آب را تحلیل و بررسی کنیم.

منبع:http://steelpedia.ir