دنیای معدن - با دست‌یابی به دانش فنی تولید قطعات نسوز مخصوص مجرای تخلیه کوره‌های قوس الکتریکی در فولاد هرمزگان، انحصار تولید این‌گونه اقلام که پیش‌ازاین در دست شرکت‌های اروپایی بود شکسته شد.
این خبر را محمد ملابیک رییس واحد نسوز فولاد هرمزگان داد و در این رابطه افزود: فولاد هرمزگان با رویکرد قطع وابستگی در تجهیزات و مواد مصرفی موردنیاز شرکت در گامی دیگر موفق شد، اقلام نسوز مخصوص مجرای تخلیه کوره‌های قوس الکتریکی شرکت را با همکاری شرکت‌های نسوز داخلی بومی‌سازی نماید، به‌نحوی‌که پس از کسب دانش فنی و تولید این قبیل محصولات و بکار گیری آن‌ها در خط تولید، بنا بر اعلام بهره‌بردار نتایج حاصله رضایت‌بخش و معادل تولیدات شرکت‌های نسوز مطرح اروپایی است. 
وی با اشاره به چگونگی اجرای فرآیند تست این قطعات بومی‌سازی شده افزود: در طی مرحله تست این قطعات ویژه بومی‌سازی شده که بر روی کوره شماره 2 مجتمع فولاد هرمزگان انجام شد، با بررسی توپوگرافی‌های تهیه‌شده از نوع خوردگی این قطعات ویژه با مشابه خارجی آن خوردگی‌ها کاملاً شبیه به هم و در حد بسیار مطلوب بود.
قبلاً دانش ساخت قطعات ویژه نسوز در اختیار شرکت‌های نسوز خارجی بود و با تولید این محصول در داخل کشور با هزینه بسیار پایین‌تر و با رکورد مشابه با همتای خارجی، مرتفع شدن وابستگی خارجی در این اقلام را شاهد هستیم.
ملابیک بابیان این مطلب که مجموعه نسوز مجرای تخلیه ذوب، یکی از حساس‌ترین قسمت‌های کوره است به بیان مزایای کسب این دانش فنی و توانمندی در تولید آن پرداخت و افزود: از منظر اقتصادی، مبلغی که بابت خرید این اقلام پرداخت می‌شد، بیشتر به خاطر تکنولوژی خاص تولید آن بود که این امر در هرسال باعث خروج مبالغ بسیار زیادی ارز از کشور می‌شد. 
وی خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت، علاوه بر مزایای فوق در جریان اجرای طرح‌های توسعه جدید نیز ساخت قطعات ویژه نسوز ریخته‌گری که در حال انجام می‌باشد، راه گشای ساخت هر چه سریع‌تر اقلام نسوز می‌باشد به عبارت ساده‌تر هزینه‌ای که در قبال دانش بومی پرداخت می‌شود، به مصرف بومی‌سازی دانش و ساخت دیگر اقلام استراتژیک نسوز در شرکت سازنده خواهد شد.
رییس واحد نسوز فولاد هرمزگان با ذکر این مطلب که این موفقیت با  همکاری واحدهای دفتر فنی تولید فولادسازی، واحد ذوب و شرکت نسوز مهرگداز انجام شد، از حمایت مدیرعامل شرکت و همکاری معاونت بهره‌برداری و مدیریت فولادسازی تشکر و قدردانی کرد.

منبع: http://www.donyayemadan.ir