بازدید از دو کارخانه صنعت دیرگداز کشور و همچنین کارخانه چینی زرین ایران باهدف آشنایی دانشجویان رشته مهندسی مواد_سرامیک دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه علوم و تحقیقات با کارخانه‌های صنعت سرامیک در روزهای 6 و 7 دی 1395 طی یک اردوی دوروزه صورت گرفت.
در روز دوم سفر، از کارخانه نسوز مهرگداز واقع در شهرک صنعتی سفیددشت در نزدیکی شهرکرد بازدید صورت گرفت. وسعت بالای این کارخانه و وجود سالن‌های متعدد در قسمت‌های مختلف از یکسو و آماده‌سازی‌های در حال انجام به‌منظور توسعه سالن‌های تولید، نوید بازدید از کارخانه‌ای بانظم بالا و تجهیزات پیشرفته تولید محصولات دیرگداز را می‌داد. پس از ورود به کارخانه، جناب آقای مهندس درخشانی مدیریت محترم تولید مجموعه به همراه کادر فنی تولید، نکات مهمی را در معرفی اولیه کارخانه و همچنین نکات ایمنی که بایستی در طول بازدید از سوی بازدیدکنندگان رعایت شود، ارائه کردند. کارخانه فرآورده‌های نسوز مهرگداز عموماً جهت تولید محصولات قلیایی بر پایه منیزیا نظیر دیرگدازهای اکسید-کربن (MgO-C و Al2O3-MgO-C)، دیرگدازهای منیزیا-اسپینل و منیزیا-کرومیت مورد استفاده در صنایع مختلف و همچنین انواع دیرگدازهای بی‌شکل قلیایی نظیر جرم‌های مورد استفاده در صنایع آهن و فولاد طراحی‌شده است.
در ابتدا، انبار دپوی مواد اولیه مورد استفاده در کارخانه بازدید شد و انواع مواد اولیه همچون منیزیا زینتری و ذوبی در خلوص و دانه‌بندی‌های مختلف اعم از منیزیای ایرانی و خارجی، انواع آلومینا زینتری و ذوبی، گرافیت، مواد چسبی و انواع افزودنی‌های مورد استفاده مشاهده گردید و توضیحات لازم در خصوص هرکدام توسط مسئول و سرپرست مربوطه به‌خوبی ارائه شد.
پس از اتمام قسمت دپوی مواد اولیه و آشنایی با مواد اولیه مصرفی، قسمت‌های دیگر خط تولید به ترتیب: ۱) خط آماده‌سازی مواد شامل خردایش و آسیاب مواد اولیه و قسمت مهم اختلاط مواد اولیه (مخلوط کن‌ها) بر اساس فرمولاسیون و برندهای کیفی کارخانه، ۲) قسمت شکل‌دهی شامل پرس‌های هیدرولیک تولید دیرگدازهای شکل دار مختلف و ۳) قسمت تمپرینگ و پخت تک‌به‌تک بازدید شد. در هر قسمت مهندس و مسئول مربوطه به‌دقت موارد را توضیح دادند و پاسخگوی سؤالات متعدد دانشجویان بودند. در بسیاری از موارد نیز آقای دکتر باوند با ارائه توضیحاتی، کلیه موارد ارائه‌شده در کلاس تئوری دیرگداز را در عمل به دانشجویان آموزش می‌دادند و برای بسیاری از دوستان جذاب بود که موارد تئوریک در کلاس درس دانشگاه را در یک مجموعه تولیدی صنعتی عیناً مشاهده و تجربه می‌کردند.
پس از اتمام زمان بازدید از خط تولید سالن یک، قسمت کنترل کیفی و تحقیقات که در داخل سالن تولید قرار داشت بازدید شد. در این قسمت نیز با توضیحات کامل و جامع  ارائه‌شده، آشنایی با انواع کوره‌ها و دستگاه‌های اندازه‌گیری خواص فیزیکی و مکانیکی دیرگدازها صورت پذیرفت و اهمیت کنترل‌های لازم که در پروسه تولید محصولات دیرگداز بایستی از سوی واحد کنترل کیفی کارخانه و با تعریف ایستگاه‌های مختلف در قسمت‌های آماده‌سازی تا پخت صورت پذیرد، کاملاً توضیح داده شد.
پس از آشنایی با قسمت‌های تولید و واحد کنترل کیفی همه دانشجویان به سمت سالن تولید آجرهای پیشرفته کوراندوم-مولایت هدایت شدند. این قسمت یک خط تولید مجزا برای تولید دیرگدازهای کوراندوم_مولایت می‌باشد که محصول انحصاری و مختص نسوز مهرگداز بوده و جهت استفاده در محفظه احتراق توربین‌های گازی صنعت برق تولید می‌شوند. این دسته از دیرگدازها دارای مواد اولیه و فرآیند پخت دمابالا بوده و لذا در سالنی مجزا و با امکانات خاص اعم از مخلوط کن خاص، دستگاه‌های پرس با تناژ بالا و کوره پخت دما بالا تولید می‌شوند.
پس از بازدید از تمام قسمت‌های تولید و آشنایی با خط تولید کارخانه نسوز مهرگداز، ساختمان مرکز تحقیقات شرکت نیز بازدید شد. در این قسمت از کلیه دستگاه‌های موجود نظیر دستگاه تست استحکام خمشی گرم (HMOR) جهت اندازه‌گیری میزان استحکام نمونه‌های دیرگداز در دماهای بالا و حتی تحت اتمسفر خنثی گاز آرگون، دستگاه تست دیرگدازی تحت بار (RUL) و همچنین دستگاه‌های آماده‌سازی نمونه‌های میکروسکوپی و میکروسکوپ نوری بازدید شد.
پس از آشنایی کامل با جای‌جای محیط منظم کارخانه نسوز مهرگداز، همه دانشجویان پس از صرف نهار و گرفتن عکس یادگاری و ثبت خاطره از این بازدید خوب، آماده حرکت به سمت تهران شدند. در این میان مدیریت محترم نسوز مهرگداز نیز با اهداء هدایای یادبود به تک‌تک دانشجویان، شیرینی بازدید را دوچندان کرده و این سفر را در قلب همه دانشجویان ثبت نمودند.

منبع: 
http://icers.ir