به گزارش استیل پدیا، عضو هیئت‌علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان در حاشیه یک نشست خبری در خصوص جذب سرمایه‌گذاری در ایران خاطرنشان کرد: آمارها نشان می‌دهد آلمان و اتریش در استخراج مواد معدنی از کشورهای اروپایی باسابقه به‌حساب می‌آیند و اکنون پس از توافق برجام، بستر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلف معادن و صنایع معدنی مساعد است. به گفته وی، ایران با داشتن 68 نوع ماده معدنی از کشورهای شاخص معدنی جهان محسوب می‌شود و اکنون ضمن ترغیب بخش خصوصی برای حضور در این بخش باید، همکاری مشترک با طرف‌های خارجی موفق در این عرصه را فراهم کرد.
 
بوداغی افزود: علاوه بر زغال‌سنگ که ایران دارای ذخایر مناسبی از آن است، سرب و روی نیز از دیگر زمینه‌های همکاری مشترک ایران با طرف‌های خارجی ازجمله آلمان و اتریش محسوب می‌شود.بوداغی گفت: بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی ایمیدرو، براثر فعالیت‌های اکتشافی مقدماتی در شرق کشور حدود 350 تا 400 میلیون تن ذخیره جدید زغال‌سنگ کشف‌شده که نتایج تکمیلی آن قرار است منتشر شود.
 
این استاد دانشگاه افزود: اجرای طرح‌های توسعه فولادی نقش بسزایی در بهره‌گیری از زغال‌سنگ برای تولید این فلز راهبردی دارد و اکنون در ایران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان تولید فولاد خود را به روش کوره بلند انجام می‌دهد که نیازمند بهره‌گیری از زغال‌سنگ است. وی موضوع اجرای برنامه ظرفیت‌سازی برای تولید فولاد خام در افق 1404 به رقم 55 میلیون تن را مهم خواند و تأکید کرد: رعایت الزامات زیست‌محیطی یک اصل جدی است که دنیا به‌عنوان برنامه کنونی خود موردتوجه قرار می‌دهد.
 
عضو هیئت‌علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان با اشاره به اهمیت صنعت تولید ورق گفت: خودروسازی در کشور زمانی می‌تواند رشد داشته باشد که ورق‌های فولادی موردنیاز آن را بتوان در داخل تأمین کرد. وی افزود: قرار است یک هیئت آلمانی که نمایندگان شرکت‌های مختلف در آن حضور دارند، به‌زودی به ایران سفر کنند؛ به نظر می‌رسد این نخستین سفر یک هیئت اروپایی به ایران در سال 2017 باشد و همکاری در زمینه فولاد یکی از گزینه‌های آن‌ها محسوب می‌شود.
 
بوداغی تأکید کرد: البته باید مراقب بود که در این همکاری‌ها مراقبت از محیط‌زیست فراموش نشود. وی ادامه داد: آلمانی‌ها اقدامات مؤثری در جهت حفظ محیط‌زیست انجام داده‌اند که می‌توانیم سرمایه‌گذاری آن‌ها را در معادن کشور جذب کنیم. به گفته بوداغی، در زمینه فولاد نیز آلمان از پیشرفت خوبی برخوردار است که در این زمینه امکان برخورداری از تجربیات این کشور اروپایی وجود دارد.
 
وی با اشاره به حضور طراحان و مخترعان ایرانی در شرکت‌های معتبر خارجی گفت: در صورت حمایت از مخترعان می‌توانیم صنایع پیشرفته‌ای در کشور داشته باشیم. عضو هیئت‌علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان با تأکید بر لزوم ایجاد صندوق مخترعان برای حمایت از نخبگان کشور تصریح کرد: این صندوق می‌تواند مانند یک موسسه خیریه عمل کند، به‌طوری‌که از طرح‌های جدید حمایت کند و سرمایه لازم برای صنعتی شدن طرح‌ها را در اختیار مخترعان قرار دهد.
 
وی در ادامه مذاکره با شرکت‌های خارجی در زمینه بهبود وضعیت محیط‌زیست را ازجمله اقدامات در دست اجرا از سوی طرف‌های ایرانی عنوان کرد و گفت:‌ در خودروسازی نیز باید برای بهبود وضعیت محیط‌زیست اقداماتی انجام شود، ازجمله اینکه خودروها باید از کاتالیزورهای مناسب برخوردار باشند و علاوه بر این، استفاده از اتومبیل‌های گازوئیلی به حداقل برسد.بوداغی با تأکید بر لزوم توجه به وضعیت آلایندگی کارخانه‌ها،‌ خاطرنشان کرد: زمانی که یک کارخانه در حال ایجاد است باید آسیب‌های زیست‌محیطی آن را بررسی کنند، نه اینکه بعد از ایجاد کارخانه بگویند که این کارخانه مشکلات محیط زیستی ایجاد می‌کند و باید متوقف شود. به گفته وی در این زمینه باید از کشورهایی مانند اتریش و آلمان الگوبرداری کنیم.
 
منبع:
http://steelpedia.ir