به گزارش ماین نیوز، کارنامه 9 ماهه تولیدکنندگان صنایع معدنی باوجود همه حواشی که این روزها علیه بنگاه‌های مادر در این صنعت ایجادشده دهنده بهبود وضعیت تولید و حکم‌فرمایی نسبی رونق است.

بر اساس گزارش سازمان توسعه صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در زنجیره تولید فولاد، به دلیل وضع قوانین مهمی در حوزه مبارزه با خام فروشی، تحرکات به سمت بهبود زنجیره و ایجاد تناسب در آن بوده است و در همین راستا، تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی که عمدتاً به‌صورت خام صادر می‌شود، در 9 ماهه سال 95 نسبت به دوره مشابه، 19 درصد کاهش‌یافته و تولید معادن به سمت تولید کنستانتره و رشد 18 درصدی آن متمایل شده است.

بیشترین جهش تولید در زنجیره فولاد در تولید گندله صورت گرفته که عمدتاً به دلیل راه‌اندازی طرح‌های جدید گندله‌سازی در گل گهر است و علاوه بر آن راه‌اندازی گندله‌سازی سنگان فولاد مبارکه در سال آتی روند صعودی تولید این ماده اولیه را حفظ خواهد کرد.

میزان گندله تولیدی در آذرماه 2.2 میلیون تن گزارش‌شده که نسبت به آذرماه سال 94 بیش از هشت درصد رشد کرده و مجموع تولید کشور در بازه 9 ماهه به 22.9 میلیون تن رسانده که 18 درصد نسبت مدت مشابه سال قبل بیشتر است.

بر اساس آمار اعلامی، همچنان فولاد مبارکه با سهم 30 درصدی، بزرگ‌ترین کارخانه تولید گندله در سطح کشور است و با راه‌اندازی گندله‌سازی پنج میلیون تنی سنگان، سهم این کارخانه در تولید گندله کشور به 40 درصد خواهد رسید.

میزان تولید آهن اسفنجی در آذرماه با 7.3 درصد رشد مواجه شده اما این رشد نسبت به رشد متوسط 9.2 درصدی عددی پایین‌تری است؛ بااین‌وجود همچنان بیشترین آهن اسفنجی تولید کشور در اختیار مجموعه فولاد مبارکه با سهم 55 درصدی است که میزان تولید نه‌ماهه آن برابر با 6.7 میلیون تن است.

آمار انجمن جهانی فولاد نیز نشان می‌دهد ایران بالاتر از هند و در رتبه اول تولید آهن اسفنجی در دنیا قرار دارد و این کشور بیش از 30 درصد آهن اسفنجی دنیا را تولید می‌کند.

*عملکرد معکوس دو فولادساز اصفهانی

این آمارها همچنین نشان می‌دهد مشکلات تولید در ذوب‌آهن همچنان پابرجا مانده و در مقابل اما وضعیت تولید در فولاد مبارکه بهبودیافته است. میزان تولید شمش ذوب‌آهن در آذرماه سال جاری نسبت به سال گذشته 21 درصد کاهش‌یافته و این عدد برای دوره 9 ماهه برابر با 4 درصد منفی است.

سبد محصولات ذوب‌آهن در 9 ماهه منتهی به آذرماه نشان می‌دهد در بخش تولید تیرآهن 22 درصد کاهش، میلگرد شش درصد کاهش و در مقابل آن، شمش کالایی 66 درصد افزایش و کلاف 370 درصد افزایش رخ‌داده است؛ ازاین‌رو به نظر می‌رسد سیاست تولید در ذوب‌آهن از تولید تیرآهن و میلگرد به تولید کلاف و شمش کالایی تغییر پیداکرده اما بااین‌حال، مجموع تولید شرکت شش درصد کاهش را نشان می‌دهد.

فولاد مبارکه در آذرماه 586 هزار تن شمش تولید کرده که 9 درصد نسبت به آذرماه سال گذشته بیشتر است و متوسط رشد 9 ماهه تولید نیز 4.2 درصد گزارش‌شده است.

در کل کشور در 9 ماهه امسال، 10.7 میلیون تن شمش فولاد تولیدشده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در تولید ورق گرم نیز عملکرد آذرماه فولاد مبارکه و فولاد سبا بهبودیافته و رشد 1.5 درصدی در این بخش حاصل‌شده است.

*اصفهانی‌ها در صدر صادرات

اطلاعات منتشره گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد در 9 ماهه منتهی به آذرماه سال جاری مجموعاً 4.2 میلیون تن فولاد از کشور صادرشده که فولاد مبارکه و ذوب‌آهن به ترتیب 1.4 میلیون تن و 430 هزار تن از آن را به خود اختصاص داده‌اند.

میزان صادرات فولاد کشور در آذرماه، 475 هزار تن بوده که در قیاس با سال قبل 117 درصد رشد داشته و مجموع صادرات نه‌ماهه نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل 55 درصد افزایش‌یافته است.

بیشترین رشد صادرات در محصولات فولادی در کلاف گرم فولاد سبا با 17 هزار درصد رشد ثبت‌شده است.

بااین‌حال در آذرماه میزان رشد صادرات فولاد مبارکه تنها 9 درصد بوده که این عدد کمتر از نصف متوسط رشد سالانه صادرات است.

منبع:
http://www.minews.ir