به گزارش استیل پدیا، عبدالمجید شریفی بابیان اینکه در سال‌های اخیر تولید فولاد ایران نسبت به کشورهای خاورمیانه بیشتر بوده است، افزود: از سال 2011 تا 2015 صادرات ایران روندی افزایشی داشته و در برنامه چشم‌انداز (حداقل) 15 میلیون تن صادرات فولاد پیش‌بینی‌شده است.  
 
وی ادامه داد: برای نخستین بار در سال جاری توازن صادرات فولاد نسبت به واردات پیشی گرفته است که امیدواریم با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مهار خام فروشی و تبدیل سنگ‌آهن به فولاد ارزش‌افزوده بیشتری ایجاد کنیم.
 
شریفی بابیان اینکه بعد از برجام ارتباط بیشتری با کشورهای جهان و شرکت‌های خارجی برقرارشده است، گفت: در شرایط فعلی ظرفیت تولید فولاد 28.8 میلیون تن، چدن 3.7 میلیون تن، آهن اسفنجی 24 میلیون تن، گندله 32 میلیون تن و کنسانتره 44 میلیون است.
 
وی به برنامه‌های توسعه هم اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید فولاد تا سال 2025 به 55 میلیون تن می‌رسد و با توجه به اینکه اکنون ظرفیت 28.8 میلیون تنی داریم، باید ظرفیت فولاد 26 میلیون تن دیگر افزایش یابد ضمن اینکه به همین نسبت باید به ظرفیت گندله و کنسانتره افزوده شود.
 
شریفی مکان‌یابی برای اجرای طرح‌های جدید فولادی را حائز اهمیت خواند و گفت: ازاین‌پس طرح‌های توسعه فولاد باید در 2 نقطه شامل منطقه ویژه معدنی خلیج‌فارس و منطقه آزاد چابهار اجرایی شود به این دلیل که این مناطق کشور دسترسی به آب‌دارند.
 
وی اظهار کرد: شرکت‌های داخلی و خارجی در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد ایران می‌توانند از طریق مذاکره با ایمیدرو یا شرکت ملی فولاد ایران اقدام کنند.
 
منبع: