همزمان با رشد و شکوفایی صنایع مادر (فولاد، سیمان و ...) و دیگر صنایع مانند صنعت برق و پتروشیمی در کشورمان طی سال‌های اخیر و به‌موازات رشد و توسعه صنایع نسوز موجود، نیاز برای ایجاد واحدهای پیشرفته نسوز بیش‌ازپیش نیاز می‌شد.
در این راستا شرکت فرآورده‌های نسوز مهرگداز در منطقه صنعتی سفیددشت استان چهارمحال و بختیاری در سال 1376 تأسیس شد. با توجه به تغییر و تحولات نسبتاً سریع در فناوری تولید و مصرف فرآورده‌های نسوز، این شرکت بر اساس شرایط و نیازهای روز صنایع مصرف‌کننده و جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیکی تولید فرآورده‌های نسوز (به‌ویژه نسوزهای قلیایی)، مجدداً در سال 1381 طراحی و به‌روزرسانی گردید. پس از انتخاب تجهیزات، نصب و راه‌اندازی آن‌ها در کمتر از یک سال انجام و از شهریورماه 1383 با تولید آجرهای منیزیا-گرافیتی آماده بهره‌برداری شد. ظرفیت تولید سالیانه در این مجموعه بر اساس طراحی اولیه 20000 تن انواع محصولات نسوز شامل 15000 تن محصولات شکل دار (انواع آجرها) و 5000 تن جرم‌های نسوز (بی‌شکل) بوده است. در طرح توسعه و به‌روزرسانی مجدد انجام‌شده در سال 1390 و با اضافه نمودن یک دستگاه پرس تمام اتوماتیک 2500 تنی و همچنین سالن تولید جرم‌های قلیایی به ظرفیت 10000 تن در سال مجموع ظرفیت تولید این واحد به 30000 تن در سال رسید که عمده این تولیدات در صنایع فولاد، سیمان و صنایع مس به کار گرفته می‌شوند.
به‌موازات کامل شدن تولیدات منیزیتی و به ظرفیت رسیدن آن‌ها، شرکت مهرگداز در بخش نیروگاه‌ها نیز با توجه به نیاز مبرم این صنایع به آجرهای ویژه سپرهای حرارتی (Heat Shield) و عدم‌حمایت تولیدکنندگان خارجی در خصوص تأمین آن‌ها، با بهره‌گیری از دانش نیروهای فنی و تحقیقاتی توانمند خود تصمیم به تولید این کالا گرفته و به همین منظور در سال 1389، در قالب یک قرارداد با سازمان توسعه برق اقدام به اجرای پروژه تولید آجرهای محفظه احتراق توربین‌های گازی V94.2 نمود.